نوتروفیل ها (Neutrophils) نوعی گلبول سفید خون (WBC یا گرانولوسیت) است که در بین کاربردهای متعدد خود از ما در مقابل بیماری نیز محافظت میکند. آنها ۴۰ تا حداکثر ۶۰ درصد گلبول های سفید درون بدن ما را تشکیل میدهند و اولین گلبول هایی هستند که با حضور آلودگی در صحنه حاضر میشوند. تعداد طبیعی نوتروفیلبین ۲٫۵۰۰ تا ۷٫۵۰۰ نوتروفیل در هر میکرولیتر خون است. تعداد نیتروفیل ممکن است به واسطه بیماری و افزایش ایمنی در مغز استخوان، سرطان خون یا استرس فیزیکی یا احساسی بالا برود. تعداد پایین نوتروفیل میتواند نشانه بیماری هایی از جمله سرطان، برخی عفونت ها، کمبود ویتامین ب ۱۲، شیمی درمانی و امثال آن باشد.

عملکرد

نوتروفیل سهم بزرگی از سلول های خون را تشکیل میدهد و توسط مغز استخوان تولید میشود. آنها اولین پاسخگو ها در مقابل ورود بیماری در بدن ما هستند و نقش خط اول دفاعی را دارند. این سلول ها اولین سلول هایی هستند که در محل آلودگی باکتریایی حضور پیدا میکنند. آسیب دیدگی سلولی باعث آزاد سازی کموکین به محل آسیب دیده میشود که این عمل طی فرایندی تحت عنوان کیموتاکسیس انجام میشود. نیتروفیل ها در نظر افراد معمولی تشکیل دهنده اصلی چرک هستند.

neutrophils-؟.jpg

نوتروفیل مان خارجی را با خوردن آنها کنترل میکند که به این عمل بیگانه خواری میگویند و یا آنها را به درون سلول میکشد که به این عمل درون یاختگی میگویند. زمانی که ارگانیسم خارجی درون نوتروفیل قرار گرفت، توسط آنزیم هایی هضم میشود که منجر به نابودی آن ارگانیسم میشود. نوتروفیل ها در مجموع، پاسخگویی سیستم ایمنی را تنظیم میکنند. نوتروفیل ها بازه عمر کوتاهی دارند و به طور متوسط ۸ ساعت زندگی میکنند ولی بدن ما به طور منظم در هر روز ۱۰۰ میلیارد نوتروفیل تولید میکند. بعد از اینکه از مغز استخوان آزاد شدند، حدود نیمی از این سلول ها در رگهای خونی و نیمه دیگر در بافت های بدن یافت خواهند شد.

ادامه مطلب لینک زیر:

neutrophils در آزمایش خون چیست؟ مقدار نرمال و غیر نرمال و نکات دیگر

5 روش استفاده از سرکه سیب برای درمان سریع تهوع و استفراغ

آسکاریازیس چیست؟ نشانه ها، هشدارها و جدیدترین روشهای درمان

بهترین غذاها، بایدها و نبایدهای غذایی برای تقویت هوش کودکان

نوتروفیل ,ها ,خون ,میشود ,سلول ,بیماری ,نرمال و ,ها در ,بدن ما ,این عمل ,نوتروفیل ها ,چیست؟ مقدار نرمال

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
keyvansms bezhangaming or-physio fanooshonar cartridgelaser corfusulche zamfix shoghebaransc okaliptusfun fadat